Ubieganie się o wyższe stanowisko na pewno wiąże się z dużym stresem. Konkurencja czy ryzyko odmowy mogą zniechęcić do podejmowania tej decyzji. Ale to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej kariery.

Jeśli chcesz się rozwijać zawodowo i iść naprzód w firmie musisz się zdecydować na ten krok i porozmawiać z szefem o awansie.

Jesteś zdecydowany i gotowy? Oto co warto wiedzieć przed rozmową:

1. Przygotuj się

Najważniejszą część tej rozmowy musisz przygotować z wyprzedzeniem. Podczas składania wniosku musisz udowodnić (ze szczegółami), że jesteś gotowy na kolejny krok.

Po pierwsze, musisz zwrócić uwagę menedżera na to, co zyska awansując Cię. Musi to być dobra zmiana zarówno dla Ciebie, jak i dla firmy. Zrób listę wszystkich swoich osiągnięć, których użyjesz podczas rozmowy jako argumentów. Musisz się czymś wykazać.Wykonanie codziennych obowiązków i pracy nie wystarczy. Musisz zrobić coś więcej, wyjść poza ramki, zwrócić uwagę.

Następnie zdecyduj na jakie stanowisko chciałbyś awansować i dlaczego akurat na nie padł Twój wybór. Jeśli prosisz o konkretne stanowisko, dowiedz się, z jakimi obowiązkami i pracą się wiąże, a następnie udowodnij, że będziesz w stanie im podołać. Chcesz być liderem zespołu? Podaj przykłady tego, jak skutecznie zarządzasz mniejszymi projektami lub grupą osób, jak sobie radzisz i jakie opinie zbierasz, a przy tym zwróć uwagę na te cechy, które pozwolą Ci bez trudu zarządzać większym projektem czy zespołem. Znajdź konkretne przykłady, które dowodzą, że jesteś właściwą osobą.

2. Znajdź odpowiedni moment

Nie ma idealnego momentu, aby poprosić o awans, ale spróbuj znaleźć odpowinią chwilę na taką rozmowę. Najprostszym sposobem będzie roczne, półroczne czy kwartalne podsumowanie - doskonała możliwość zarówno dla Ciebie, jak i Twojego menedżera, aby omówić Twoją dotychczasową pracę i kierunek kariery.

Innym dobrym momentem mogą być zmiany w obrębie Twojego zespołu lub działu. Zastanów się jaka jest Twoja pozycja i czy możesz ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. To dobry czas na rozmowę z szefem o awansie, stwarza bowiem okazję na wykazanie się zainteresowaniem i entuzjazmem w świetle zmian organizacyjnych, a nawet wysunięcia swojej kandydatury na wyższe stanowiska.

3. Zaproponuj spotkanie

Jeśli zdecydujesz się na rozmowę o awansie i nie jest to moment zmian w firmie ani podsumowanie kwartału, zaplanuj spotkanie ze swoim menadżerem wcześniej. Wyślij e-mail z prośbą o spotkanie lub poinformuj go zawczasu. Oczywiście zaznacz co będzie tematem rozmowy. Taka informacja będzie bardzo pomocna i da szefowi możliwość i czas na zastanowienie się nad twoją dalszą karierą i tym, co firma będzie w stanie Ci zaoferować.

4. Zastanów się nad wynagrodzeniem

Jednym z największych błędów popełnianych przez kobiety jest to, że częściej niż mężczyźni nie negocjują wysokości swojej pensji. Według badań mężczyźni czterokrotnie częściej niż kobiety negocjują początkowe wynagrodzenie.

    Oczywiście temat pieniędzy nie powinien być jedynym argumentem podczas rozmowy o awansie, ale powinieneś być przygotowany na to pytanie. Przemyśl więc czy wysokość Twojej pensji jest dla Ciebie satysfakcjonująca, sprawdź jakie są normy zarobkowe i widełki płacowe dla Twojej branży i firmy, przeanalizuj, czy nie mógłbyś zarabiać więcej na danym stanowisku i jaką kwotę mógłbyś zaproponować przy rozmowie o awansie.

Podczas negocjacji wynagrodzenia pamiętaj o swoich oczekiwaniach finansowych i nie bój się o nich mówić.

5. Nie poddawaj się

Jeśli otrzymasz awans, to świetnie! Wyjdź i świętuj, bo zasługujesz na to! Ale jeśli nie, wiedz, że to nie koniec świata, a co ważniejsze, może to być dopiero pierwszy krok w drodze do zmian.

Upewnij się, że wychodzisz ze spotkania, mając przygotowany plan dalszych działań. Jeśli nie udało Ci się otrzymać awansu albo nie był to odpowiedni moment na taką prośbę, zapytaj swojego szefa, czy możecie jeszcze wrócić do rozmowy. Jeśli odmowa była związana z brakiem odpowiednich kwalifikacji, poproś o informacje zwrotne na temat kroków, które możesz podjąć w celu zdobycia doświadczenia, poprawienia kwalifikacji i rozważenia możliwości awansu w przyszłości.

Przede wszystkim pamiętaj, że chęć awansu i rozwoju kariery jest bardzo ważna i powinieneś śmiało próbować. Nic nie tracisz. A zyskać możesz wiele!


Sprawdź aktualne profile najlepszych polskich pracodawców